Deficitul „redus”: adevărul din spatele unei victorii fabricate

Guvernul își revendică o mare victorie: reducerea deficitului bugetar. Pe hârtie, cifrele arată mai bine. În realitate, însă, această „performanță” vezi tot »

Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

 

OLT: MINORĂ GRAVIDĂ, A ÎNCERCAT SĂ SE SINUCIDĂ

Smurd Helicopter

O tânără de 16 ani se zbate între viaţă şi moarte, după ce a înghiţit mai multe medicamente. Ea a ajuns în stare critică la urgenţe şi a fost trimisă la Bucureşti. Minora are un copil de 11 luni şi era însărcinată din nou, acesta fiind, se pare, şi motivul pentru care a încercat să-şi ia viaţa.

Tânăra este din comuna Corbu şi trăieşte în concubinaj cu un tânăr din Sârbii Măgura. De câteva luni, cei doi locuiau într-un apartament din Slatina. Azi-noapte, în urma unor discuţii pe care le-a avut cu iubitul său, fata a încercat să se omoare. În această dimineaţă, medicii de la Spitalul din Slatina au decis să o trimită la Bucureşti.

Minora provine dintr-o familie dezorganizată, ambii părinţi fiind plecaţi la muncă în străinătate, în ţări diferite. Cadrele medicale i-au anunţat pe repezentanţii Protecţiei Copilului Olt despre acest caz. Există riscul ca tânăra să piardă copilul pe care în poartă în pântece, spun medicii, care fac tot posibiliul să o salveze.

http://www.olttv.ro