Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

Parteneriatul strategic România–SUA: o garanție de securitate care trebuie menținută constant

În actualul context geopolitic, relația strategică dintre România și Statele Unite nu ar trebui privită ca o opțiune conjuncturală, ci vezi tot »

 

Viorica Dăncilă anunță anchetă, după ce se va întoarce în țară: ‘Astfel de lucruri să nu se mai întâmple’

dancila

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, miercuri seara, că va dispune efectuarea unui control la spitalul din Călărași, unde a fost filmat un pacient care a fost lăsat să se târască în genunchi, în timp ce pe lângă el trecea un infirmier. Ea a spus că astfel de lucruri nu trebuie să se mai întâmple.

”Asigur că nu numai că vom face un control acolo unde s-a întâmplat acest lucru, dar cred că trebuie să luăm toate măsurile ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple în România. Acum am aflat despre acest subiect. Nu am știu, dar cu siguranță va fi primul meu obiectiv când mă voi întoarce în țară”, a declarat, într-o intervenție telefonică la Antena 3, Viorica Dăncilă, conform Mediafax.

Pe imaginile postate luni seara pe Facebook se vede cum un bărbat se târăşte pe asfalt în faţa Spitalului Judeţean Călăraşi, în timp ce un infirmier, care duce un cărucior cu rotile, vorbeşte cu el, apoi trece pe lângă bărbat şi intră în unitatea medicală.

Medicul şef al UPU Călăraşi, dr. Viorica Gheorghiţă, a declarat presei că, într-adevăr, pacientul a primit îngrijiri pentru intoxicaţia alcoolică de care suferea, apoi a plecat, fără voia medicilor.