Deficitul „redus”: adevărul din spatele unei victorii fabricate

Guvernul își revendică o mare victorie: reducerea deficitului bugetar. Pe hârtie, cifrele arată mai bine. În realitate, însă, această „performanță” vezi tot »

Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

 

DARIUS VÂLCOV: “ DECIZIA COMISIEI ÎI VA UNI PE ROMÂNI”

darius valcov

“Decizia Comisiei Speciale pentru Roșia Montană îi va uni pe români și nu îi va dezbina”, a declarat președintele acesteia, senatorul Darius Vâlcov cu o zi înainte de votul final pe care acestă comisie îl va da pe proiectul exploatării miniere de la Roșia Montană. Luni, cei 19 membri ai comisiei se vor întruni în ultima ședință a acestei comisii și vor vota.

Senatorul Darius Vâlcov, președintele Comisiei Speciale pentru Roșia Montană a explicat că raportul elaborat de comisie a fost agreat de toti membrii. “ S-a depus foarte mult efort, am încercat să nu ocolim răspunsurile la toate întrebările pe care societatea civilă și le-a pus în această perioadă. Am pornit de la analiza unui proiect legislativ și am ajuns să facem un raport de zeci de pagini. Sunt foarte multe recomandări pe care noi le facem guvernelor, ministerelor, parlamentarilor pentru a analiza și lua în discuție diferite aspect, unele importante, spun eu, care trebuie analizate. Raportul a fost agreat de toți membrii. Nu a fost ușor, dar ne-a ieșit”, a explicat Darius Vâlcov, președintele Comisiei Speciale pentru Roșia Montană.

Acesta a precizat că raportul nu va cuprinde date tehnice și nu va răspunde dacă barajul cu cianuri pe care compania Roșia Montană Gold Corporation vrea să îl facă la Roșia Montană este sigur sau nu. Pentru asta există la nivel national, comisia de siguranță a barajelor, alcătuită din specialisti. Comisia a fost un loc de dezbatere, iar acest proiect a fost cea mai dezbătută initiativă legislativă din ultimii 24 de ani. “Parlamentul a reușit să își reia rolul de for de dezbatere, oamenii au văzut că pot fi ascultați, pot fi reprezentați corect de parlamentari și că aceștia pot lua decizii în interesul lor. Decizia Comisiei Speciale pentru Roșia Montană îi va uni pe oameni și nu îi va dezbina ”, a spus Darius Vâlcov citat de olttv.ro.