Antonescu: PNL va fi de acord cu comisia. Pe cine propune președinte al Comisiei
Liderul PNL Crin Antonescu a anunțat că PNL va fi de acord cu Comisia Băsescu și îl propune pe Ilie Sârbu ca președinte al Comisiei.
”Decizia o vom lua mâine, poimâine să nu creadă cineva că mi-ar putea da ultimatumuri”, a spus Antonescu.
Crin Antonescu a făcut aluzie la anumite legături între Ilie Sârbu și Traian Băsescu, cu referire la negocierile purtate de Sîrbu la Cotroceni în 2008. Crin Antonescu a ținut să-i tranmită un mesaj lui Victor Ponta și i-a transmis acestuia că PNL nu va accepta decizii luate la televizor, fără o consultare în partid sau la Guvern.
”Am discutat despre asumarea comisiei de buget-finanțe din Senat, ulterior colegii din BPR au constituit această comisie. Nu am avut până ieri după-amiază nicio altă discuție telefonică sau de alt fel cu domnul prim-ministru. Domnul Ponta a fost acolo, eu nu am fost invitat, erau acolo miniștrii liberali. Am aflat din declarația primului ministru.
Domnului președinte al PSD Victor Ponta pentru toți colegii din PSD, pentru toți vitejii luptei anti-Băsescu este că PNL nu va ajunge să adopte decizii anunțate la televizor. PNL nu ia decizii date ca comandă la televizor, fie și de colegul, prietenul și paretenerul nostru Victor Ponta.” Crin Antonescu susține că i s-ar părea normală alegerea lui Traian Băsescu, dacă ar alege să-l susțină la prezidențiale.
”Nu-mi fac candidatura la președinție în baza sprijinului domnului Băsescu. E sincer omul. E o alegere corectă! E normal ca Băsescu să mă voteze”, a spus Antonescu, citat de pesurse.ro.


































