Deficitul „redus”: adevărul din spatele unei victorii fabricate

Guvernul își revendică o mare victorie: reducerea deficitului bugetar. Pe hârtie, cifrele arată mai bine. În realitate, însă, această „performanță” vezi tot »

Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

 

Olt: Bărbatul care a evadat de sub escorta poliţiştilor, dat în urmărie generală şi în consemn la frontieră

mascati

Bărbatul care a evadat de sub escorta poliţiştilor în urmă cu cinci zile, la Craiova, este în continuare căutat şi a fost dat în urmărire naţională, internaţională şi consemn la frontieră, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului  de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, Claudia Radu. Aceasta a precizat vineri, pentru Agerpres, că pentru pentru prinderea bărbatului în vârstă de 28 de ani, din Drăgăneşti-Olt, care a fugit de sub  escorta poliţiştilor, sunt derulate în continuare activităţi specifice. “A fost dat în urmărire naţională, internaţională, în consemn la frontieră, sunt filtre, se fac şi alte activităţi”, a afirmat Claudia Radu. 

În urmă cu cinci zile, pe 30 decembrie, poliţiştii din cadrul IPJ Olt au depistat şi ridicat un bărbat din Drăgăneşti-Olt pe numele căruia autorităţile din Austria au emis mandat european de arestare pentru comiterea mai multor infracţiuni de furt. În aceeaşi zi, bărbatul a fost prezentat procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova, dar a reuşit să fugă la urcarea în maşina cu care urma sa fie dus în faţa magistraţilor. El era supravegheat de un echipaj de poliţişti din judeţul Olt care riscă sancţiuni dacă se va concluziona că nu au acţionat în mod corespunzător.