Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

Parteneriatul strategic România–SUA: o garanție de securitate care trebuie menținută constant

În actualul context geopolitic, relația strategică dintre România și Statele Unite nu ar trebui privită ca o opțiune conjuncturală, ci vezi tot »

 

Carmen Dan, vizită FULGER la Direcția de permise

carmen dan

Ministrul Carmen Dan a ajuns în urmă cu câteva minute la Direcția de Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din Capitală, după ce sistemul informatic s-a defectat noaptea trecută. Serverul central s-a oprit aşa că nu pot fi preluate nu pot fi eliberate noi permise şi certificate de înmatriculare.

Specialiştii din minister lucrează la remedierea defecţiunii însă nu se ştie deocamdată când vor putea fi preluate cererile.

Anunţul autorităţilor a venit destul de târziu aşa că mulţi cetăţeni nu au aflat de defecţiune şi s-au aşesat la cozi.

Chiar dacă mulți dintre cei care au stat la coadă de la primele ore ale dimineții au decis într-un final să plece, încă au rămas la coadă să aștepte zeci de oameni.

Se pare că această problemă este în toată țara, nu doar la București.