Comisia Pro-Schengen salută declarația primului-ministru francez de sustinere a aderarii României la Schengen.
“Mesajul premierului francez, Jean-Marc Ayrault, de susţinere a aderării în următoarele luni la Schengen a României şi Bulgariei cu punctele de frontieră aeriene, poate fi o invitaţie la compromis pentru capitalele cu rezerve, Berlin, Haga şi Helsinki. Franţa a acordat mereu o atenţie sporită intenţiei României, a Guvernului român de a adera la spaţiul Schengen, însă, după cum ştiţi, apartenenţa la acest spaţiu presupune atât drepturi, cât şi obligaţii. Prin urmare, dacă se vrea avansarea negocierilor şi nu aşteptarea unei etape următoare, este nevoie de pragmatism.
Însă, fiecare stat membru al spaţiului Schengen are drepturi, dar şi obligaţii. În acest sens, statul român are obligația de a face câțiva pași necesari îndeplinirii acestui obiectiv prin înființarea unui Consiliu Național Pro-Schengen cu trei piloni: parlamentar, guvernamental și civic. Pentru realizarea acestui consiliu, în primul rand, Comisia Pro-Schengen consideră necesară reactivarea Comisiei naționale de autoevaluare Schengen, aflată în subordinea Ministerul Afacerilor Interne, înființată prin decizia nr 303 din anul 2009, publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 145 din 09.03.2009.
În al doilea rând, considerăm oportună înființarea unui al treilea pilon – cel al societății civile, care alături de Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aderarea României la spaţiul Schengen, ca reprezentant al Parlamentului, și de Comisia națională de autoevaluare Schengen, ca reprezentant al Guvernului, să contribuie activ la negocierile cu omologii lor din statele membre care încă au rețineri cu privire la aderarea României. Din acest pilon ar urma să facă parte reprezentanți ai mediului academic, cultural, de business și ai ONG-urilor ce au parteneriate cu instituții din aceste state.
Faptul că premierul francez, un partener important al României, a vorbit în premieră de o aderare etapizată, lucru menționat recent și de conducerea Comisiei ca obiectiv de etapă, numai cu frontierele aeriene, fără cele maritime, în condiţiile în care aderarea cu punctele de frontieră terestre reprezintă în continuare un grad de complexitate mai mare, în special din cauza acestui flux potenţial de imigraţie masivă care vine din Orient pe filiera Turcia-Grecia-Bulgaria reprezintă o dovadă clară a faptului că partenerii noștri francezi încearcă să găsim împreună o soluție de compromis, dar care să ne asigure un progres real și care să permită degajarea unei soluții la nivel de Consiliu în următoarele luni”, declară Mircea Geoană.


































