Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

Parteneriatul strategic România–SUA: o garanție de securitate care trebuie menținută constant

În actualul context geopolitic, relația strategică dintre România și Statele Unite nu ar trebui privită ca o opțiune conjuncturală, ci vezi tot »

 

Lovitură DURĂ pentru Klaus Iohannis! Claudiu Manda vrea explicații: ‘Avem nelămuriri în continuare’

iohannis

Membrii Comisiei SRI au decis să ia la întrebări Serviciul Român de Informaţii (SRI) în privinţa stării de incompatibilitate a lui Iohannis de pe vremea când era primar. Şeful comisiei, Claudiu Manda, nu e mulţumit de documentele primite şi vrea mai multe. Mai mult, Manda a făcut dezvăluiri despre ce a găsit în actele de la SRI.

„Am primit răspuns de la SRI în privinţa lui Klaus Iohannis. Am întrebat când a aflat SRI de posibila incompatibilitate a lui Klaus Iohannis. ne-au spus că în ianuarie 2013. Când a ajuns la PNL, în februarie 2013, se ştia deja. E interesant pentru noi, era şi primar şi într-o adunare generală. Avem nelămuriri în continuare. Ne-au trimis şi comunicatul public al ANI. În martie 2013 după ce a primit nota de la SRI, au fost 4 corespendenţe de la SRI. În aprilie 2013 a fost decizie de incompatibilitate, apoi a mers la instanţă.

Pe 16 12 2010 a fost informat Klaus Iohannis, apoi în 2012. Vrem să vedem dacă s-au mişcat atât de repede, dacă ANI se referea la acelaşi aspect. Mai avem un set de întrebări pentru a avea un răspuns final la acest caz”, a spus Claudiu Manda.