Mircea Geoană la Washington: Cooperarea economică şi academică dintre România şi SUA trebuie să ajungă la nivelul celei militare
Senatorul PSD Mircea Geoană şi subsecretarul de stat adjunct pentru afaceri europene şi eurasiatice Hoyt Brian Yee au apreciat pozitiv evoluţia Parteneriatului Strategic dintre Statele Unite şi România şi au subliniat importanţa convenirii unui Plan de Acţiune pentru acest Parteneriat, aşa cum a propus premierul Ponta la întâlnirea cu vicepreşedintele Biden.
În cadrul unei întâlniri la Departamentul de Stat, Mircea Geoană şi Hoyt Brian Yee au evidenţiat necesitatea ridicării nivelului componenţei economice, tehnico-ştiinţifice şi al schimburilor interumane la cel al cooperării militare şi strategice între Statele Unite şi România, fiind evocat exemplul Acordului dintre SUA şi Polonia în domeniul cooperării ştiinţifice şi tehnologice semnat în 2006.
A fost dezbătută, de asemenea, şi importanţa prezenţei marilor companii americane în domenii strategice şi generatoare de locuri de muncă ale economiei româneşti, precum energia, tehnologia informaţiei şi comunicaţiile sau industriile manufacturiere avansate.
Totodată, Mircea Geoană, aflat în vizită de lucru în Statele Unite în perioada 11 – 16 noiembrie, a reiterat invitaţia ca secretarul de stat John Kerry să efectueze o vizită în România în 2014 şi importanţa ca preşedintele Barack Obama să fie oaspetele Bucureştiului la invitaţia viitorului preşedinte al României.
În acelaşi cadru, Mircea Geoană a subliniat interesul statelor care au devenit recent membre NATO, inclusiv România, de a ocupa poziţii de vârf la nivelul Alianţei, inclusiv cea de secretar general, ca recunoaştere a contribuţiei semnificative a acestora la operaţiunile şi politicile NATO, la dinamismul şi aprofundarea relaţiei transatlantice.
Din punct de vedere regional, a fost evidenţiată importanţa apropiatului summit european de la Vilnius pentru viitorul european al Republicii Moldova, Ucrainei şi Georgiei, ca şi a rezolvării conflictelor îngheţate din Transnistria, Abhazia, Osetia de Sud şi Nagorno-Karabah.
În contextul vizitei sale la Washington, Mircea Geoană a avut şi o serie de întrevederi la Congresul american, ocazie cu care a discutat cu senatorii John Boozman şi Roger Wickers despre importanţa adoptării de către legislativul SUA a legislaţiei privind imigraţia, ce include şi problematica Visa Waiver pentru români şi polonezi.


































