O căutăm cu lumânarea! Încă 5 elicoptere din Ucraina au ajuns în Brașov pentru mentenanță
Autoritățile ucrainene au trimis încă cinci elicoptere în județul Brașov, la Ghimbav pentru efectuarea operațiunilor de mentenanță la Airbus Helicopters România, după ce ieri, a fost anunțată sosirea altor patru elicoptere care aveau nevoie de reparații.
Ministerul Apărării Naţionale (MApN) susține că aceste aeronave sunt configurate pentru executarea misiunilor civile, nefiind înarmate.
„Ca urmare a primirii aprobărilor diplomatice de survol din partea autorităților române, încă cinci elicoptere ucrainene configurate pentru executarea misiunilor civile și fără armament la bord se află, la acest moment, în deplasare către județul Brașov, pentru operațiuni de mentenanță planificate la Airbus Helicopters România. Și pentru aceste aeronave au fost depuse, conform reglementărilor aeriene naționale, planuri de zbor în sistemul de trafic aerian civil.”, transmite Ministerul Apărării Naționale.


































