Deficitul „redus”: adevărul din spatele unei victorii fabricate

Guvernul își revendică o mare victorie: reducerea deficitului bugetar. Pe hârtie, cifrele arată mai bine. În realitate, însă, această „performanță” vezi tot »

Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

 

CJ Dolj a organizat dezbaterea „Strategiei de Dezvoltare a județului Dolj pentru perioada 2021 – 2027”

230717752_881461845794472_887776814189446657_n
Președintele CJ Dolj, Cosmin Vasile, a condus o dezbatere strategia de dezvoltare a Doljului: Accesarea fondurilor europene este obiectivul principal pe care ni-l asumăm pentru următorii ani. Astfel, pentru a cunoaște direcțiile în care merită să investim bani și eforturi, lucrăm intens la elaborarea unei strategii de dezvoltare a județului.
Am organizat astăzi, la sediul Consiliului Județean Dolj, o dezbatere pe marginea proiectului „Strategia de Dezvoltare a județului Dolj pentru perioada 2021 – 2027”, document elaborat în cadrul un demers finanțat din fonduri europene.
Cu acest prilej, am vorbit despre primul capitol al acestui important document programatic, respectiv analiza situației economice, sociale și de mediu a județului Dolj. Este esențial să aflăm părerea tuturor factorilor implicați – mediul universitar și de afaceri, instituții publice, societate civilă, practic toți actorii principali ai vieții socio-economice a județului. Trebuie să verificăm informațiile care au rezultat până în acest moment și să le validăm, pentru a putea trece la următoarele capitole ale strategiei – viziune, obiective strategice, măsuri și, bineînțeles, portofoliul de proiecte.
Odată elaborată, strategia va fi supusă apoi dezbaterii publice, a precizat președintele CJ Dolj.