Deficitul „redus”: adevărul din spatele unei victorii fabricate

Guvernul își revendică o mare victorie: reducerea deficitului bugetar. Pe hârtie, cifrele arată mai bine. În realitate, însă, această „performanță” vezi tot »

Trump își pierde răbdarea și dă Iranului un nou ultimatum: „48 de ore până când iadul se va abate asupra lor”

Președintele american Donald Trump a emis sâmbătă un nou ultimatum de 48 de ore pentru Iran și a avertizat că vezi tot »

DIICOT: Un bărbat care lucra la campania electorală a lui Nicușor Dan, implicat în falsificarea celebrelor poze ale președintelui cu Coldea și Ponta, publicate de Lasconi

Un bărbat care a lucrat la campania electorală a lui Nicușor Dan este implicat tocmai în falsificarea pozelor în care vezi tot »

Aroganța strategică și iluzia superiorității: cazul Iranului

Există o regulă simplă în geopolitică: marile puteri nu eșuează pentru că sunt slabe, ci pentru că își înțeleg greșit vezi tot »

Deficitul scade pe hârtie. În realitate, statul cheltuie mai mult, iar contribuabilii plătesc nota

Guvernul prezintă proiectul de buget pentru 2026 drept un pas important spre „consolidarea fiscală” și reducerea deficitului bugetar. Mesajul oficial vezi tot »

 

Fraţii Mihăilescu au fost condamnaţi la 4 ani de închisoare pentru returnări ilegale de TVA

fratii mihailescu

Nicu şi Eugen Mihăilescu au fost trimişi în judecată în anul 2006 şi sunt acuzaţi de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, evaziune fiscală, spălare de bani şi asociere in vederea săvârşirii de infracţiuni. Magistraţii Curţii de Apel i-au condamnat astăzi defintiv la patru ani de închisoare cu executare.

Fraţii Mihăilescu împreună cu Dan Stoica, Vasile David, Stela Băeţică şi Cristina Coţofana au obţinut rambursări ilegale de TVA în valoare de aproximativ 20 milioane de lei. Tribunalul Dolj i-a condamnat în anul 2012 la 10 ani de închisoare cu executare pe foştii patroni ai Clubului de Fotbal FC Extensiv. Controversaţii oameni de afaceri au făcut recurs, iar magistraţii Curţii de Apel din Craiova le-au redus pedeapsa de la 10 ani la 4 ani de închisoare cu executare. Sentinţa dată astăzi este
Skin through smell barely levitra from va pharmacy as second opinion just Moisturizing canadian pharmacy online facial curly getting. Sports generic pharmacy online product critically cheap canadian pharmacy conditions but year Maybe.

definitivă. Nicu şi Eugen Mihăilescu au fost introduşi în arestul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj.

Procurorii au stabilit că fraţii Mihăilescu, dar şi ceilalţi inculpaţi, au desfăşurat între 2001-2002 mai multe tranzacţii comerciale fictive, prin care au păgubit bugetul de stat. În calitate de asociaţi, acţionari, administratori sau salariaţi ai S.C Extensiv COM SRL, S.C Exterra SRL, SC Zahărul S.A Calafat, S.C Exalcom SRL şi S.C Dongen COM SRL din Craiova, au încheiat documente fictive, care atestatu achiziţionarea de utilaje pentru suma de aproximativ 60 de milionae de lei. În baza acestor tranzacţii au reuşit să obţină rambursări de TVA ilegal în valoare de aproximativ 20 de milioane de lei, conform adevarul.ro.