Mihai Sturzu: Pentru prima dată în istorie TSD organizează CExN la Chișinău
Președintele TSD, deputatul Mihai Sturzu, anunță că organizația pe care o conduce este prima organizație de tineret a unui partid românesc care va organiza Comitetul Executiv Național la Chișinău, în perioada 28-30 martie 2014, pentru a marca întărirea relațiilor de prietenie cu tinerii social-democrați de peste Prut.
Totodată, se va marca împlinirea a 96 de ani de când Basarabia, provincia românească dintre Nistru si Prut, a decis la ședința Sfatului Țării revenirea între hotarele patriei-mamă.
În cadrul evenimentului vor avea loc ședințe comune cu Organizația de Tineret a Partidului Democrat din Republica Moldova, dezbateri pe strategii comune de dezvoltare a valorilor social-democrației europene și semnarea unui protocol de colaborare între cele două organizații de tineret.
‘Anul trecut, la Vilnius, Republica Moldova a parafat două documente extrem de importante pentru parcursul său european. Recent, cetățenii moldoveni au primit o altă veste extraordinar de bună, posibilitatea de a călători în Uniunea Europeană fără vize. Având în vedere aceste evenimente, susținerea pe care Guvernul României o acordă fraților noștri de peste Prut și faptul că în luna ianuarie am lansat organizația TSD Republica Moldova, era normal ca și la nivel de organizații de tineret să extindem această prietenie și să semnăm un protocol de colaboare cu Tineretul Democrat din Moldova’, a declarat Mihai Sturzu, președintele TSD.
Din delegația TSD fac parte:
Mihai Sturzu, Președinte TSD
Gabriel Petrea, Secretar General TSD
Cătălina Ștefănescu, deputat în Parlamentul României
Adrian Mocanu, deputat în Parlamentul României
Daniel Băluță, viceprimar Sector 4, București
Claudia Țapardel, Consilier General al Municipiului București, candidat la alegerile pentru Parlamentul European
Mihai Peptan, Consilier General al Municipiului București
Andi Cristea, candidat la alegerile pentru Parlamentul European
Pavel Emilian, candidat la alegerile pentru Parlamentul European
Alexandru Rotaru, candidat la alegerile pentru Parlamentul European
Petre Florin Manole, Președinte Liga pentru Minorități TSD
TSD Republica Moldova a fost înființată prin adoptarea rezoluției de către tinerii social democrați în cadrul Congresului TSD desfășurat la Brașov, pe data de 19 octombrie 2013. TSD Republica Moldova este o organizație politică de tineret al cărei scop este dezvoltarea spiritului civic prin implicarea tinerilor de pe ambele maluri ale Prutului atât în viața politică și socială, cât și în domeniul cetățeniei active.


































